Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto käynnisti viime vuoden syyskuussa valvonnan Esperi Care Oy:n pietarsaarelaisen hoivakoti Editin toiminnasta. Avi ryhtyi toimiin, koska mediassa olleiden väitteiden ja aluehallintovirastoon tulleen epäkohtailmoituksen perusteella syntyi käsitys, että hyvinvointialueen valvonnasta huolimatta hoivakoti Editin toiminta ei täyttänyt ikäihmisten ympärivuorokautisen palveluasumisen laadullisia kriteerejä.
Yksikön toiminnasta ei kuitenkaan ollut tullut epäkohtailmoituksia Pohjanmaan hyvinvointialueelle eikä aluehallintovirastoon, joten avi ei voinut ottaa kantaa aiempien vuosien aikana olleisiin mahdollisiin epäkohtiin.
Esille tulleet väitteet epäkohdista hoivakodin toiminnasta olivat sellaisia, että niiden esille nostaminen aikanaan olisi aiheuttanut valvontatoimenpiteitä hyvinvointialueella ja aluehallintovirastossa. Tällöin mahdollisiin epäkohtiin olisi voitu puuttua välittömästi.