Vajaat kymmenen vuotta sitten Tiina istui lääkäriaseman kahvihuoneessa ja unelmoi työkaverinsa kanssa viljelystä. Olisipa ihanaa kasvattaa pellavaa ja kutoa itse hamekankaat!
”Laitoimme paikallislehteen ilmoituksen, että halutaan vuokrata pelto pellavanviljelyä varten. Jo seuraavana keväänä meitä oli kymmenkunta viljelijää kasvattamassa pellavaa ja perunaa. Mutta ruokahalu kasvoi ja hankimme mökin, Rauhalan, jonka pihapiirissä on pelto.”
Tiina on järjestänyt tilalla kursseja, joissa on voinut opetella erilaisia käsityötekniikoita. Hän on pitänyt Helsingissä myös käsityökauppaa, mutta nyt kauppa toimii verkossa ja Tiina keikkailee muutaman kerran viikossa lasten ja nuorten lääkäriasemalla.
Pellavan siemenet Tiina kylvää peltoon perinteiden mukaan Erkin päivänä eli 18. toukokuuta. Kesällä riittää kitkemistä, mutta muuten pellava kasvaa itsekseen. Syksyllä Tiina korjaa pellavat ja kuivattaa ne lyhteinä. Ennen kehräystä on vielä kolme käsittelyvaihetta: loukutus, lihtaus ja häkilöinti.
”Häkilän piikkeihin jää karkeaa kuitua, josta tulee karkeaa rohdinpellavaa. Hienoin kuitu on aivinaa.”
Kehräämistään rohdinpellavista Tiina aikoo kutoa saunapefletin.
”Mutta vielä joskus ompelen omista pellavista pellavamekon.”